Trafik ve Kasko Sigortaları

Trafik sigortası ve kasko sigortasını bilmeyenimiz yok… Peki, bu sigortaların size ne haklar sağladığını, olası bir hasar durumunda hangi riskleri kapsayıp hangilerini kapsamadığını gerçekten biliyor musunuz?

Sıfır ya da ikinci el yeni bir araç aldığınızda, trafik sigortası yaptırmanız gereken zorunlu bir sigortadır. Sıfır araçlarda genellikle aracın tescil işlemleri ile beraber zorunlu trafik sigortası da araç trafiğe çıkmadan önce yapılır. İkinci el araçlarda ise, aracın noter satış tarihinden itibaren maksimum 15 gün içinde aracın trafik sigortasının yapılması gerekmektedir.

Trafik sigortası, aracınızla trafikte seyrederken geçireceğiniz olası bir kazada, karşı tarafa verilen zararı karşılar. Sizin aracınızın hasarını karşılamaz. Günümüzde pek çok birey, zorunlu trafik sigortasını yaptırırken, yüksek maliyet sebebiyle aracına kasko sigortası yaptırmaktan kaçınmaktadır. Ne var ki, trafik sigortasının karşı tarafa verilen zararı sadece belirli bir limite kadar karşıladığı unutulmaktadır. Bu limit her yıl Hazine Müsteşarlığınca belirlenmekte olup, 2019 yılının ikinci yarısı için araç başına 39.000₺, kaza başına 78.000₺’dir. Günümüz koşullarında, özellikle lüks araç markaları için 39.000₺’lik hasar onarım bedeli oldukça düşük seviyede kalmakta, bu sebeple trafikte seyir halindeyken başka bir araca çarpan bireyler, trafik sigortaları olsa dahi, hem karşı tarafın 39.000₺ üzerindeki hasarını, hem de kendi araçlarının hasarını ceplerinden karşılamak durumunda kalacakları için mağdur olmaktadırlar.

Trafik sigortası ile beraber anılan kasko sigortası ise, hem sizin aracınızda meydana gelebilecek hasarlar için, hem de karşı tarafın aracında meydana gelebilecek hasarların trafik sigortası teminat limitinin üzerinde kalan kısmı için teminat sağlamaktadır. Bununla beraber kasko sigortası, olası hasar anında çekici hizmeti, lastik değişim hizmeti, ikame araç hizmeti gibi çeşitli ek faydalar da sunmaktadır.

Trafikte tek taraflı bir kaza yaptığınızda, aracınızın onarımının kasko poliçeniz kapsamında yapılmasını talep edebilirsiniz. Aracınızla iki veya daha fazla aracın karıştığı bir kazada ise, eğer kusurlu olan taraf sizseniz, trafik sigortanız ilgili yılın limitleri kapsamında diğer araç veya araçların hasarını karşılar. Kasko sigortanız da hem sizin aracınızın hasarını karşılarken, hem de diğer araçlarda trafik sigortası limitini aşan hasar söz konusu ise, bu hasarı karşılar. Eğer suçlu olan taraf karşı taraf ise, kasko poliçeniz sizin hasarınızı karşıladıktan sonra, bu hasar tutarını karşı tarafın trafik sigortasına rücu eder.

Araç sigortalarındaki bir diğer sık kullanılan terim de anlaşmalı oto servisi terimidir. Her sigorta şirketinin farklı markalar için anlaşmalı oto servisleri farklı olduğu gibi, bu servisler belirli bir markanın yetkili servisi ya da özel servisi olabilir. Olası bir hasar sonrasında, aracınızın onarımını kasko poliçeniz kapsamında herhangi bir serviste yaptırabilirsiniz ancak aracınızın onarımı için sigorta firmanız ile anlaşması olan bir servisi seçmeniz hasar dosyasının açılması, ekspertiz süreci, ve ödemenin sigorta şirketi tarafından direkt ilgili servise yapılması gibi kolaylıklar sebebiyle çok daha rahat etmenizi sağlayacaktır…

Araç onarım maliyetlerinin son yıllarda hızlı bir şekilde artması, kasko sigortası primlerindeki artışı da beraberinde getirmiş, bu durum da kasko sigortası yaptırma oranlarını aşağıda çekmeye başlamıştır. Ancak diğer bir yandan bu durum, çok sayıda bireyin kaza sonrasında mağduriyet yaşamasına sebep olmuştur. Bu nedenle, sigorta şirketleri son yıllarda “tamamlayıcı trafik sigortası” adı verilen yeni bir ürün geliştirmiş ve standart kasko sigortasına oranla çok daha uygun maliyetlerle trafik sigortasına ek teminat sağlamaya başlamışlardır. Tamamlayıcı trafik sigortası yaptırarak, olası bir kazada karşı tarafa vereceğiniz hasarın trafik sigortanızın karşılamadığı kısmını, kendi aracınızda ise 5.000₺’ye kadar olan hasarları teminat altına alabilirsiniz…

En uygun trafik sigortası, kasko sigortası ve tamamlayıcı trafik sigortası tekliflerimizi görmek ve hızlı bir şekilde aracınızı teminat altına almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz!