Özel Sağlık Sigortaları

Günlük hayatta pek fazla önemsemesek de, bir sağlık sorunumuz olduğunda hepimizin en çok kullandığı sözdür “her şeyin başı sağlık”. Peki, sağlığınızı ne kadar önemsiyorsunuz? Özel sağlık sigortaları ile hem kendiniz hem de aileniz için sağlayabileceğiniz sağlık güvencelerini biliyor musunuz?

Ülkemizde devlet tarafından sağlanmakta olan sağlık hizmetleri Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı çatıları altında toplanmıştır. Sigortalı bir işte çalışıyorsanız, ya da isteğe bağlı olarak SGK ya da Bağkur primi ödüyorsanız, hem siz hem de aileniz devlet hastanelerinden ve cüzi bir miktar fark ödeyerek eğitim ve araştırma hastanelerinden faydalanabilirsiniz. Ancak günümüz koşullarında, devlet hastanelerindeki yoğunluk ve olanaklardaki kısıtlamalar maddi durumu uygun olan pek çok hastayı özel hastane ve diğer sağlık kuruluşlarına yöneltmekte… Özel sağlık hizmetlerinden daha cüzi fiyatlarla yararlanmak için özel sağlık sigortalarından faydalanabilirsiniz…

Özel sağlık sigortaları genellikle sadece yatarak tedavileri içeren ve yatarak tedavilerin yanı sıra ayakta tedavileri de içeren iki ana seçenekten oluşmaktadır. Özel sağlık sigortalarının en güzel yanı, bütçenize göre şekillendirebilmenizdir. Pek çok sigorta şirketi limitli ve limitsiz teminatlar sunmakta, bununla beraber özel sağlık kuruluşlarını segmente ederek daha uygun fiyatlarla özel sağlık sigortası sunmaya çalışmaktadır…

Örneğin, benim bütçem özel hastanede muayene olmak için yeterli ancak olası bir ameliyat durumunda özel hastanede tedavi olmayı karşılayamam diyorsanız, sadece yatarak tedavi içeren bir özel sağlık sigortası satın alarak kendinizi ve ailenizi güvence altına alabilirsiniz. Ya da sigorta poliçem muayene ve tetkik giderlerimi de karşılasın ancak ben çok sık doktora gitmiyorum diyorsanız, limitsiz yatarak tedavi teminatının yanı sıra limitli ayakta tedavi teminatı içeren bir poliçe satın alabilirsiniz.

Bilindiği üzere, artık SGK kapsamında sigortalı olan vatandaşlar da belirli bir fark ücreti ödeyerek SGK ile anlaşması olan özel sağlık kuruluşlarından faydalanabilmektedirler. SGK kapsamında sigortalı iseniz ve hizmet almak istediğiniz özel sağlık kuruluşları da SGK ile anlaşmalı olan kuruluşlarsa, özel sağlık sigortasına göre çok daha uygun fiyatlarla tamamlayıcı sağlık sigortası satın alabilirsiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortaları sadece SGK ile anlaşmalı olan sağlık kuruluşlarında geçerli olup, SGK’nın karşıladığı tutarın üzerinde kalan ve normal şartlarda fark ödemesi olarak sizin ödemeniz gereken tutarı belirli limitler kapsamında sizin yerinize ödemektedir.

Özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, satın alacağınız poliçelerin tedavi sayısı ya da tedavi tutarı limitleri ile hangi özel sağlık kuruluşlarında geçerli olduğudur.

Size özel modüler sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası tekliflerimizi görmek için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz!